Jak zachęcić dziecko do nauki

Portrait of a smiling mature woman reading book while standing at the bookshelf indoors

Wiedza to potęga. Starożytni filozofowie byli co prawda zdania, że im się wie, tym silniejsze jest poczucie niewiedzy. Nie sposób się z tym nie zgodzić. Zwłaszcza jeżeli spojrzy się na piątkowych uczniów, którzy przed kolejnymi sprawdzianami są z reguły najbardziej zestresowanymi ludźmi w całej klasie. Jednak nawet mimo tych obaw, dysponowanie wiedzą to coś, co warto promować. Ułatwia ona nie tylko przechodzenie kolejnych etapów edukacji, ale przede wszystkim przekłada się na wyższe poczucie własnej wartości, orientację w świecie oraz lepsze zrozumienie zależności, wpływających na kształt rzeczywistości. Niestety, dzieci lubiących się uczyć jest niczym na lekarstwo. Rodzicom pozostałych przyda się natomiast książka Jak nie spieprzyć życia swojemu dziecku. Edukacja staje się dzięki niej czymś mniej przerażającym. A Mikołaj Marcela pokazuje dorosłym, jak bardziej krytycznym okiem spojrzeć na współczesny proces nauczania najmłodszych.

Nauka może być fascynującym wyzwaniem

Wielu rodziców niechętnie podchodzi do tematu edukacji swoich pociech. Owszem, większość dorosłych życzyłaby sobie widoku samych piątek w dzienniku. Nie są jednak skorzy do zaangażowania się we wspólną naukę ze swoimi dziećmi. A nawet jeżeli z przymusu odrabiają z nimi pracę domową, to nie robią zbyt wiele ponad to minimalne zainteresowanie. Mikołaj Marcela przekonuje, że rodzice mogą i powinni się bardziej włączyć w edukację najmłodszych. Nie chodzi bynajmniej o to, by dorośli wykonywali pracę zleconą dzieciom. Celem jest natomiast zachęcenie uczniów do nauki, pokazanie im:

  • znaczenia wiedzy w codziennym życiu,
  • jak przyjemnie jest lepiej rozumieć rzeczywistość,
  • piękna, różnorodności i tajemnic świata.

Książka Jak nie spieprzyć życia swojemu dziecku. Edukacja – TaniaKsiazka pomaga rodzicom przygotować się do wspólnej nauki. Potem o wiele łatwiej im się zaangażować. Wiedzą też, jak zaszczepić w swoich pociechach fascynację wiedzą.

Świadome wychowanie

Zachęcając dziecko do nauki, łatwo popełnić błąd przeniesienia swoich niespełnionych ambicji na kolejne pokolenie. Z dobrym poradnikiem na temat edukacji rodzicom łatwiej przychodzi oddzielenie własnych ambicji od tego, co dla dziecka najlepsze. Młodemu człowiekowi należy przede wszystkim pokazać, jak ważna i wartościowa jest wiedza. Nie ma jednak sensu oczekiwać od niego bycia najlepszym w klasie. Generuje to niepotrzebny stres, a często wręcz zniechęca do dalszej nauki. Ta ostatnia kojarzy się z przykrym obowiązkiem, podczas gdy powinna być postrzegana jako wartość sama w sobie.

Zdjęcie utworzone przez drobotdean - pl.freepik.com